DİŞ PROTEZLERİ

TAM VE BÖLÜMLÜ DİŞ PROTEZLERİ

Tam ve Parsiyel (Bölümlü) Protezler
Protez, eksik dişler ve çevre dokular için çıkarılabilir bir protezdir. İki tip protez mevcuttur – tam ve Parsiyel (bölümlü) protezler. Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda tam protezler, ama bazı doğal dişler sağlam kaldığı durumlarda ise Parsiyel protezler kullanılır.

Total Protezler
Tam protezler “konvansiyonel” veya “immediat” olabilir. Dişler çekildikten ve diş eti dokusu iyileşmeye başladıktan sonra yapılan geleneksel protez, dişler çekildikten yaklaşık sekiz ila 12 hafta sonra ağıza yerleştirilmeye hazır olur. Klasik protezlerin aksine immediat protezler önceden yapılır ve dişler çekilir çekilmez yerleştirilebilir. Sonuç olarak, kullanıcının iyileşme döneminde dişsiz kalması gerekmez. Bununla birlikte, özellikle diş çekildikten sonraki iyileşme döneminde kemikler ve diş etleri zamanla küçülür. Bu nedenle, konvansiyonel protezlere kıyasla immediat protezlerin bir dezavantajı, iyileşme sürecinde tam oturması için daha fazla ayarlamaya ihtiyaç duymaları ve genellikle konvansiyonel protezler yapılana kadar sadece geçici bir çözüm olarak düşünülmeleridir.

Parsiyel Protezler
Çıkarılabilir bir kısmi protez veya köprü genellikle pembe veya sakız renkli plastik bir tabana tutturulmuş yedek dişlerden oluşur, bazen protezi ağızda yerinde tutan metal bir çerçeve ile birbirine bağlanan. Parsiyel (kısmi) protezler, üst veya alt çenede bir veya daha fazla doğal diş kaldığında kullanılır. Sabit bir köprü, boşluğun her iki tarafındaki dişlerin üzerine kuronlar yerleştirerek ve onlara yapay dişler takarak bir veya daha fazla dişin yerini alır. Bu “köprü” daha sonra yerine yapıştırılır. Parsiyel protez sadece eksik dişlerin oluşturduğu boşlukları doldurmakla kalmaz, diğer dişlerin pozisyon değiştirmesini de engeller. Hassas bir parsiyel (kısmi) protez çıkarılabilir ve bitişik kronlara bağlanan tokalar yerine dahili tutuculara sahiptir. Bu daha doğal görünümlü bir apareydir.

Protezlerin Alternatifleri Var mı?
Evet, diş implantları çimentolu köprüleri desteklemek için kullanılabilir ve takma diş ihtiyacını ortadan kaldırır. Maliyet genellikle daha yüksektir, ancak implantlar ve köprüler gerçek diş hissine daha çok benzemektedir. Diş implantları, protezlere alternatif haline geliyor ancak herkes implant için aday değildir.

Protez Nasıl Yapılır?
Protez geliştirme süreci birkaç hafta ve birkaç randevu alır. Diş hekiminiz veya protez uzmanınız (dişlerin restorasyonu ve değiştirilmesi konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi) sizin için en uygun aparey tipini belirledikten sonra, genel adımlar şunlardır:

  • Çenenizin bir dizi izlenimini yapıp çenelerinizin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu ve aralarında ne kadar boşluk olduğunu ölçer.
  • Yapılacak protezin tam şekli ve pozisyonunda modeller, mum formları ve/veya plastik desenler oluşturur. Bu modeli birkaç kez “deneyeceksiniz” ve son protez yapılmadan önce protez renk, şekil ve uyum açısından değerlendirilecektir.
  • Sonunda protez hazır hale gelir.
  • Gerekli düzenlemeler gerekirse yapılacaktır.

Yeni Protezler Ne Hissettirir?
Yeni takma dişler (protez), yanaklarınızdaki ve dilinizdeki kaslar protezi yerinde tutmayı öğrenene kadar birkaç hafta boyunca biraz garip veya gevşek görünebilir ve sonrasında protezi takıp çıkarırken rahat hissedeceksiniz. Ayrıca, protez dişi takmaya ilk başladığınızda hafif tahriş veya ağrı oluşması ve tükürük akışının artması alışılmadık bir durum değildir, ancak ağız alıştıkça bu sorunlar azalacaktır.

Protezler kişilerde farklı görünüm sağlar mı?
Protezler doğal dişlerinize çok benzeyecek şekilde yapılır, bu nedenle görünüşte sadece küçük bir fark edilebilir değişiklik olmalıdır. Hatta takma dişler gülümsemenizi iyileştirebilir ve yüz görünümünüzü doldurabilir.

Yeni protezlerle yemek yerken her hangi bir zorluk yaşanır mı?
Yeni takma dişlerle yemek yerken biraz pratik gerektirir ve bazı kullanıcılar için birkaç hafta rahatsız edici olabilir. Yeni takma dişe alışmak için küçük parçalar halinde kesilmiş yumuşak yiyeceklerle başlayınız. Ağzınızın iki tarafını kullanarak yavaşça çiğneyiniz. Yeni takma dişlere alıştıkça, normal bir diyete dönene kadar başka yiyecekler ekleyiniz. Sıcak veya sert yiyecekler ve keskin kenarlı kemikler veya kabuklar konusunda dikkatli olunuz. Ve aşırı yapışkan veya sert yiyeceklerden kaçınınız. Protez takarken sakız çiğnemekten de kaçınmalısınız. Ayrıca takma diş takarken (protez) kürdan kullanmayınız.

Protezler konuşma şeklimi değiştirir mi?
Protez taktırdıktan sonra bazı kelimeleri telaffuz etmekte zorlanabilirsiniz. Eğer öyleyse, zor kelimeleri yüksek sesle söyleyerek alıştırma yapınız. Uygulama ve zaman ile protez dişlerle düzgün konuşmaya alışacaksınız. Siz konuşurken protez dişler “tık” sesi çıkarırsa, diş hekiminize başvurunuz. Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya gülümsediğinizde protez (takma) dişler ara sıra kayabilir. Protezleri hafifçe ısırarak ve yutarak yeniden konumlandırınız. Herhangi bir konuşma sorunu devam ederse, diş hekiminize veya protez uzmanınıza danışınız.

Protezler Günde 24 Saat İçinde Aşınır mı?
Diş hekiminiz veya protez uzmanınız, protezleri ne kadar süre takmanız ve ne zaman çıkarmanız gerektiği konusunda size talimat verecektir. Takma dişinizi aldıktan sonraki ilk birkaç gün boyunca, uyurken de dahil olmak üzere her zaman takmanız istenebilir. Bu geçici olarak rahatsız edici olsa da, protez üzerinde ayar gerektirebilecek alanları belirlemenin en hızlı yoludur. Ayarlamalar yapıldıktan sonra, yatmadan önce takma dişleri çıkarmalısınız. Bu, diş eti dokularının dinlenmesini sağlar ve dil ve tükürük tarafından normal uyarım ve temizlik sağlar. Protezi sabahları tekrar ağza yerleştirilebilir.

Protez yapıştırıcı çeşitleri nelerdir?

  • Macun Uygulaması; Bu protez yapıştırıcısını kuru veya tercihen ıslak bir proteze uygulayınız. Protez kenarlarına yakın yapıştırıcı yerleştirmekten kaçınınız. Yapıştırıcı sızarsa, ürünü daha az kullanınız. Üst çenedeki takma dişler için, üç kısa yapışkan şeridi veya bir dizi küçük noktayı sırt boyunca ve bir tane orta kısımda yerleştiriniz. Alt çenedeki takma dişler için, sırt bölgesinin ortasına üç kısa yapışkan şeridi veya bir dizi küçük noktalar şeklinde uygulayınız.
  • Toz Uygulaması; Protez dokusunu taşıyan yüzeyin tamamına ince, düzgün bir tabaka toz püskürtünüz. Fazla tozu silkeleyip takma dişi yerine bastırınız. Tozlar, protez ve dokuyu daha kolay temizlediği için macunlara tercih edilebilir. Ek olarak, macunların “dolgu” eğilimine sahip değillerdir (takma dişleri dokudan uzak tutunuz).

 

HASSAS BAĞLANTILI DİŞ PROTEZLERİ

Hassas bağlantılı protez (Hassas ve yarı hassas protez) nedir?

Çok sayıda diş kaybının olduğu ve total protez ile tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda uygulanan bir protez çeşididir. Dişler üzerinde hazırlanan yuvalarına oturan gizli tutturucular nedeniyle halk arasında “çıtçıtlı protezler” olarak bilinirler.

Hassas bağlantılı protez yapımı ne kadar sürer? Tedavi için kaç seans gerekir?
Hassas bağlantılı protez hazırlama aşamaları, bölümlü (Parsiyel) protezlerle aynıdır. Hassas bağlantılı protezler, ölçümler ve çeşitli denemeler dahil yaklaşık 5 seans sonra hazırlanır. Yaklaşık 2 hafta 5 seans için yeterlidir.

Hassas bağlantılı protezlerin kullanımı kolay mı?
Hassas bağlantılı protezlerde yuvalarına oturan kırılgan bağlantı elemanları vardır. İlk üretildiğinde çok sıkı giyilip çıkarılsa da zamanla kolayca yıpranıp çıkarılır. Dikkatli kullanılmaları gerekir.

Hassas bağlantılı protezlere alışacak mıyım?
Bu tür protezlerde parsiyel protezlerde olduğu gibi alt çenede dilin altında ve üst çenede üst damak boyunca metal parçalar bulunur. Bu kısımlar başta takma dişlere alışmayı zorlaştırır. Ancak hastalar belli bir süre sonra doğal dişleri gibi kullanırlar.

Hassas bağlantılı protezleri nasıl temizlemeliyim?
Hassas bağlantılı protezlerin temizliği bölümlü (parsiyel) protezlerin temizliği ile aynıdır.

Rahatça yiyebilir miyim?
Hassas bağlantılı protezler hem yumuşak dokulardan hem de mevcut dişlerden destek alınarak yapıldığı için uyum sorunu yaşanmaz. Kesme, ısırma ve ezme fonksiyonları rahat bir şekilde yapılır.

Yemek yerken hareket ederler mi?
Dişler üzerinde hazırlanmış yuvalarına oturan hassas bağlantılı protezlerin gizli tutturucuları hareketlerini engeller. Bu nedenle yemek yerken hareket etmezler. Gizli çıtçıtların lastiklerinde gevşeme görülebilir. Bu durumda lastikler değiştirilerek protezlerin hareketi kolayca ortadan kaldırılır.

Estetik açıdan hoş olacaklar mı?
Dişlerden destek alan hassas bağlantılı protezlerin tutturucular protezin içine gizlendiği için bölümlü protezlere göre daha estetik bir görünüme sahiptirler.

Hassas bağlantılı protez kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
Total protez kullanırken yapılması gerekenlere ek olarak, takarken ve çıkarırken bağlantı elemanlarına zarar vermemelisiniz. Bu işlemler dikkatli ve yavaş yapılmalıdır. Uygun olduklarından emin olduktan sonra çenenizi kapatmalısınız. Çeneler kapalıyken onları yerleştirmeye çalışmamalısınız. Aksi takdirde, bağlantı elemanları bükülebilir ve kırılabilir.

Hassas bağlantılı protezler kırıldığında veya dişler düştüğünde onarılabilir mi?
Parsiyel protezlerde olduğu gibi hassas bağlantılı protezlerin de tabanı ve dişleri kolaylıkla tamir edilebilir. Bağlantı elemanları gevşerse kolayca değiştirilebilirler, ancak kopmuşsa kolayca tamir edilemezler.

Onarım süreci ne kadar sürer?
Parsiyel protezlerde olduğu gibi kırığın şekline ve büyüklüğüne göre 1-2 gün içerisinde tamiri mümkündür.

Şeker hastaları protez kullanabilir mi?
Parsiyel protezlerde ise hemen hemen her hastaya hassas bağlantılı protezler uygulanabilir. Şeker hastalarına rahatlıkla uygulanabilirler. Uygulama sonrası oluşan morluk ve yaraların iyileşmesi uzun zaman alabilir. Ayrıca ağız kuruluğu oluşabileceğinden özel jeller ve yapay tükürük ürünleri gerekebilir.

Osteoporozlu hastaların protez kullanması mümkün müdür?
Hassas bağlantılı protezlerde kemik doku hacmi o kadar önemli değildir. Dişlerin desteği dikkate alınarak yapılan bir protez olduğu için dişlerin sayısı, gücü ve boyutları önemlidir.

Alerjisi olan hastaların protez kullanması mümkün müdür?
Alerjik maddelerin tespiti için öncelikle alerji testleri yapılmalıdır. Hassas bağlantılı protezlerde metaller ve akrilik malzemeler kullanılmaktadır. Hastanın metallere alerjisi varsa, bu metaller testlerle bulunur ve protez yapımında başka bir metal kullanılır. Ancak hastanın total protezin bir bileşeni olan akriliğe alerjisi varsa diş girişimlerini kullanması mümkün değildir. Bu gibi durumlarda implant destekli sabit bölümlü protezler kullanılabilir.

Hassas bağlantılı protezler hazırlanırken mevcut dişlere uygulamalar yapılıyor mu?
Hassas bağlantılı protezlerin yuvalara oturması gerektiğinden, mevcut dişlerin kaplanması gerekir.

Parsiyel (kısmi) protezler ile hassas bağlantılı protezler arasındaki farklar nelerdir?
Parsiyel protezlerde estetik olmayan kroşeler vardır ama hassas bağlantılı protezlerde kroşe yoktur. Parsiyel protezlerde mevcut dişler için herhangi bir uygulama gereksiz olabilir, ancak hassas bağlantılı protezlerde mevcut dişler için uygulama gereklidir. Hassas bağlantılı protezler için 4-6 diş gereklidir ancak bölümlü protezlerde diş sınırı yoktur. Hassas bağlantılı protezler, parsiyel (kısmi) protezlere göre biraz daha pahalıdır.

 

 

Hızlı iletişim
  • 0 531 657 16 16
  • 0 531 657 16 16
  • info@elifarslan.com.tr
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.
İLETİŞİM

Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?