ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

HOLLYWOOD GÜLÜŞÜ

Yaprak Porselen olarak da bilinen Diş kaplamaları, dişlerinizin şeklini, rengini ve boyutunu değiştirmek ve mükemmel ‘Hollywood’ gülüşünü elde etmek için dişlerin ön kısmına yapıştırılan ince porselen kabuklardır. Ekibimiz sizlere her seferinde üstün sonuçlar sunmaya hazır. Dişlerinizdeki renklenmeler veya eğrilik ya da büyük restorasyonlar nedeniyle koyulaşan gülüşünüzden memnun değilseniz ve en iyi çözümü istiyorsanız porselen kaplamaları düşünmenizi öneririz.

Ancak bir gülümsemeyi düzeltmek, diş dizilişinden fazlasını içeren özel bir prosedür olmalıdır. Optimum sonuç için gülümsemeyi tasarlamanın doğru yolunu belirlemeye yardımcı olan yüz yapısının ve oranlarının genel bir değerlendirmesidir. İşlem yaklaşık 30-40 dakika sürer. Uzman diş hekimlerimiz, hastanın gülümsemesini analiz etmek için tüm yüzünün fotoğraflarını ve videosunu çeker. Daha sonra dişlerin ölçüsü alınır. Bu aşamalarda hasta, işlem ve beklentileri o hakkında uzman diş hekimleri ile tartışabilir.

Faydaları;

 • Dişlerinizin boyutunu, şeklini ve rengini kalıcı olarak değiştirir.

 • Çok doğal bir görünüm elde edilir.

 • Kronlara kıyasla dişin konservatif hazırlığı.

 • Leke tutmaması.

Sadece 2 randevu ile anında Hollywood Gülüşüne kavuşmak.

 

DİŞ BEYAZLATMA

İlk izlenimler çok önemlidir ve çoğu zaman insanların sizin hakkınızda fark ettiği ilk şey gülümsemenizdir. Bu nedenle beyaz, parlak ve ışıltılı bir gülümseme özgüveninizi artıracak ve kişiliğinizi geliştirecektir.

 • İki tür diş beyazlatma vardır:

 • Profesyonel Ofis Beyazlatma.

 • Evde Beyazlatma.

Klinikte Profesyonel Beyazlatma, diş beyazlatmanın en yaygın şeklidir. Diş yüzeyini kaldırmadan dişlerinizin doğal rengini açmanın oldukça etkili bir yoludur. Herkes farklıdır; nasıl saç rengimiz ve ten rengimiz değiştiği gibi diş rengimiz de değişir. Çok az insan parlak beyaz dişlere sahiptir ve yaşlandıkça dişlerimiz daha fazla renk değiştirir. Ayrıca dişleriniz, sigara ve çay, kahve, koyu alkolsüz içecekler ve kırmızı şarap gibi sıvılardan da lekelenebilir.

Profesyonel beyazlatma işlemi ile tek seansta bu lekeler giderilebilir ve 4-8 ton daha açık renk elde edilebilir.

Evde beyazlatma: Evinizin mahremiyetinde, artık evde beyazlatma kiti kullanarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz! Evde Beyazlatma Kiti. Gerekli olan tek şey diş hekiminden randevu almaktır, dişlerinize beyazlatma jeli uygulayabilmek için dişlerinizden alınan ölçü ile beyazlatma plağı hazırlanır.
Bu beyazlatma plağı, gündüz veya gece beyazlatmayı tercih edebileceğiniz için yaşam tarzınıza özel tasarlanmış bir programa göre giyilir. 10 ila 14 gün içinde harika sonuçlar elde edilir.

 

ESTETİK DOLGULAR

Diş rengindeki dolguların özel bir ışık ile dişe yapıştırılarak estetik bir görünüm sağlanmasıdır. Estetik dolgu malzemesi kompozittir. Estetik dolgular, hazırlanmış boslukara tabaka tabaka yerleştirilir. Şekil verilebilme özelliğinde olup halojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır.

Faydalar;

 • Dişlerdeki kalıcı renklenmeleri gidermek için uygulanır.

 • Herhangi bir nedenle çürük ve kırık dişleri onarmak için uygulanır.

 • Dişler arasındaki boşlukları kapatmak veya diş boylarını uzatmak için.

 • Dişlerin şeklini değiştirerek kişiye özel gülüş tasarımı yapmak için kullanılır.

 • Uygulama ortalama 15 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.

Estetik dolgular minimum diş kaybı ile uygulanmaktadır. Diş yüzeyine doğal diş ile dolgu malzemesinin yapışmasını sağlayan malzeme uygulanır ve dişe dolgu malzemesi uygulanır. Bu dolguların en büyük avantajı estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyi yapıştığı için diş dokularını destekler, kırılmayı ve ısı transferini engeller. Kompozitler sadece çürükleri onarmak için değil, dişlerin rengini ve şeklini değiştirerek kozmetik etkiler için de kullanılabilir.

 

INLAY & ONLAY

Seramik veya porselen dolgular (inley & onley); diş çürükleri, kanal tedavisi ya da travma gibi etkenlere bağlı olarak, dişlerde meydana gelen madde kaybını, sadece dişin eksik olan bölümlerini tamamlayacak şekilde restore eden bir dolgu çeşididir. Daha çok normal kompozit dolguları destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kuron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda inley ya da onley seramik dolgular kullanılır.

Kanal tedavisi görmüş veya ileri derecede çürümüş dişlerde çürük temizlendikten sonra geriye yetersiz sağlam diş dokusu kalır. Bu da komşu dişlerle temas kurulmasını imkânsız hale getirir. Komşu dişle kontak noktası olmaz ise yediğiniz gıdalar kolayca arada birikir ve diş dokusunda ve diş etlerinde sorunlara neden olur. Inlay Onlay seramik dolgular sayesinde dişin kalan sağlam dokuları korunur ve komşu diş ile mükemmel bir kontak kurularak dişlerin arasında besin birikimi önlenmiş olur. Diş dokusu kaybının yüksek olduğu dişlere genelde crown (kaplama) yapılır. Kaplama uygulanırken diş bir miktar aşındırılır. Inlay veya Onlay de ise dişi aşındırmadan eksik kısım tamamen bilgisayar destekli sistemler ile üretilip, tamamlanır ve kaplamaya göre daha uygun fiyatlıdır.

AVANTAJLARI

 • Hem estetik hem de çok uzun yıllar boyunca dayanıklılığını sürdürebilecek bir restorasyon sistemidir.

 • Porselen dolgu çiğneme yüzeyi ve ara yüz yüzeyleri mükemmel cilalıdır, bakteri tutulumuna ve leke oluşmasına engel olur.

 • Doğal dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır.

 • Porselen dolgu laboratuvar ortamında hazırlandığı için dişin eksik konturlarını ve komşu dişlerle olan kontak noktalarını anatomik açıdan mükemmele yakın taklit ederler, bu bakımdan diş aralarına besin artıklarının birikimi ve bunun yarattığı sıkıntılar söz konusu değildir.

 • Porselen dolguların çiğneme yüzeyleri dişin anatomik çiğneme hattını birebir taklit edecek şekilde hazırlandığı için, çiğneme ve öğütme fonksiyonları bakımından kompozit dolgulara oranla çok üstündürler.

 • Diş ile birebir ve stressiz ilişki kurdukları için porselen dolgular, dişin zayıf kısımlarında oluşabilecek çatlama ve kırılmaları engeller.

 • Kompozit dolgu ve amalgam dolgu kırıklarında en ideal çözümdür.

 

ZIRCONIUM DİŞ

Zirkonyum rengi beyaz olan, aynı zamanda ışık geçirgenliği olan bir metaldir. Üzerine gelen basınçlara karşı dayanıklılığı çok yüksektir. Biyolojik olarak doku dostudur. Zirkonyum esaslı porselenler ön dişlerde estetik ve doğal görünümü sağlarken diğer taraftan da arka dişlerde kullanılabilecek dirençli olmaları nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Metal alerjisi olanlar için sorunsuz bir altyapı seçeneği olan zirkonyum diş kaplama hasta ağzında doğal ve estetik görünüm yaratarak kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır. Zirkonyum kaplamalar ön bölge ve arka bölgedeki tüm dişlere uygulanabilir.

Diş metal destekli kaplamalarda olduğu gibi bir miktar küçültülür ve diş eti sağlıklı duruma geldiğinde özel ölçü maddeleri ve ağza uygun kaşıklarla hassas bir ölçü alınır. Küçültme işlemleri lokal anestezi altında gerçekleşir ve sonrasında diş renginde geçici bir kaplama yapılarak sıcak ve soğukta sızlamanın önüne geçilir. Alınan ölçüye göre model hazırlanır ve model üzerinde dişlerinizin bir mum modeli oluşturulur.

Bu model optik okuyucu vasıtasıyla bilgisayar ortamına alınır. Modelden alınan bu bilgiler yazılım aracılığıyla düzenlenir. Sonraki aşama ise hazır olan taslağın zirkonyum oksit bloğa aktarılmasıdır. Kazıyıcı cihaz zirkonyum bloğu verilen bilgilere göre hatasız bir şekilde aşındırarak dişlerinizin alt yapısına son şeklini vermektedir. Fırınlama aşamasından sonra zirkonyum alt yapılar üzerine uygun renkte seramik porselen ekleyerek çalışmayı bitirmektedir. Bilgisayar ve yazılım destekli bu yüksek teknoloji ürünü olan zirkonyum oksit sayesinde metal kullanmadan güçlü ve estetik kaplama ve restorasyonlar başarıyla yapılabilmektedir.

Her renkte dişe uygulanabilir. Rengi çok koyu olan bir diş, zirkonyum kaplama ile istenilen renkte kaplanabilir. Dişin asıl rengi zirkonyum kaplama rengini etkilemez. Uzun yıllar sonra bile zirkonyum diş kaplamasının rengi değişmez. Biyolojik uyumluluğu sayesinde alerji yapmaz. Toplumda bazı insanların metale karşı alerjisi vardır. Bu kişiler diş kaplaması yaptırmak istediği zaman zirkonyum kaplama yaptırması gereklidir. Aksi halde diş etlerinde iltihap, diş eti çekilmesi, diş etlerinde kanama, diş eti şişliği, kızarıklık vb gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilir.

Avantajları;

 • Soğuk sıcak karşı hassasiyetinin olmaması.

 • Alerjiye neden olmaması (dokuyla tam uyumludur).

 • Renginin mat veya donuk olmaması (opak değil).

 • Diş eti uyumunun kusursuz olması.

 • Hijyenik olması (yüzeyinde mikroorganizma tutuculuğunun daha az olması).

 • Vücut dokular ve ağız dokularıyla tam uyumlu olması.

 

DİŞ ETİ ESTETİĞİ

Estetik diş hekimliğinin belki de en önemli ama genellikle önemsenmeyen detayı dişeti estetiğidir. Gülümseme bir harmoni içinde olduğunda ancak güzel olabilir.Bunlar diş şekli ve yüze uyumuyla başlasa da dişlerin birbiriyle kapanışı,çenelerin ve burnun bunlarla uyumu,dudak ve dişetleri bu harmoniyi oluştıran parçalardır. Normalde sağlıklı dişeti dokusu pembe renktir. Gulme esnasinda cok limitli bir sekilde gorunur ve dudak cizgisini takip eder. Bu kriterlerdeki degisimler estetik olarak probleme neden olabilir.

Diş eti estetiği bir kaç metodla sağlanmaktadır.Bu metodların kullanımı ise vakaya uygulanması gereken düzeltmenin şekline ve miktarına göre değişir.Bunlar bazen eksiltme bazen de ilave şeklindedir.

Dişeti Peelingi
Genetik ve fazla sigara kullanımına bağlı bazı kişilerde (fazla melanin pigmenti nedeniyle) dişetinde koyu kahve-siyah lekeler görülür. Sağlık açısından hiçbir zararı bulunmayan ancak yine de kişileri estetik olarak rahatsız edebilen bu lekelenmeler ‘peeling’ yöntemi giderilebilir. Dermatologların yüzde yaptıkları deriyi soyma işlemi ağız içinde bu tür bölgelerde uygulanabilir. Ağız içindeki deri de katmanlardan oluşmuştur. Katmanları yavaş yavaş incelterek, soyarak, renklenmiş üsteki tabakanın ortadan kaldırılıp,daha estetik bir görüntü sağlanması işlemidir.

Dişeti çekilmesi
Dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun görünebilir, bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle bir durumda, öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

Düzensiz dişeti kenarları (Reshaping Gum):
Dişleri çerçeveleyen dişetleri bazı dişlerde çok yukarıda ya da çok aşağıda olabilir (dişeti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler gibi sebeplerle) Estetik prosedürden önce dişeti şekilleri ideale getirilmelidir. Elektrokoter ve kullanılan lazerler sayesinde operatif prosedürlerin basitleştirilmesi ve hemostaz sağlanabilmesi avantajı ile biyolojik aralıklar ihlal edilmeden düzensiz dişeti kenarları düzeltilebilir.

Kuron Boyu Uzatma Operasyonu
Dişlerin (ağız içerisinde görünen kısımlarını) dişeti seviyesinin üstünde kalan kısımlarını uzatmak amaçlı yapılan  bir işlemdir. Bazı durumlarda çürük veya kırık dişeti seviyesinin altına kadar ilerler ya da dişlerin boyu çok kısadır. Bu gibi durumlarda yapılacak protetik (kuron ,köprü vb.) tedavilerin tutuculuğu ve dişeti sağlığı için dişeti seviyesinin kök kısmına doğru uzatılması gereklidir.

Gummy smile botoks
Dişetinin görünümü; dudağın hareketi,tonusu,kalınlığı ile doğrudan ilgilidir. Bazı kişiler çok güldüklerinde,dudak kası fazla yukarı çıkar ve çok fazla dişeti görünür.Bu durumda dis doktoru, uygulayacagi botulinum toksin  ile diseti gorunumunu azaltarak dudağın fazla yukarı çıkmasını engeller.


Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?